Gyakran Ismételt Kérdések

A bolygónkon található növények kétharmadát a méhek porozzák be.
A legfontosabb közvetítő szerepet töltik be a növények között. Formálják és alakítják a természetet. Miattuk és általuk ilyen változatos a világunk. Ez a körforgás év milliók óta szüntelen.

“Ha kipusztulnának a méhek, azt az emberiség legfeljebb 4 évvel élné túl.”  Albert Einstein
Bár a sokak által emlegetett idézetet tévesen kapcsolják a fizikushoz, ettől még igaz.
Az eredeti állítás egy méhész tüntetésen hangzott el először a 90-es évek elején.

Minden méz tartalmaz többek között szőlő- és gyümölcscukrot is. Ezeknek az aránya mutatja, meg, hogy milyen gyorsan megy végbe a kristályosodási folyamat, ami egy teljes mértékben természetes folyamat.

Pl: a repcemézben van a legtöbb szőlő cukor, ezért ő fog a leggyorsabban bekristályosodni. Az akácmézben van a legtöbb gyümölcscukor, ezért ő kristályosodik be a leglassabban!

Minden méz tartalmaz esszencionális aminósavakat, vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat továbbá szőlő és gyümölcscukrot is. Ennek az utóbbi két cukornak a mennyisége határozza meg, hogy milyen gyorsan megy végbe a kristályosodás, ami természetes folyamat.

Jó hír, hogy ez csak a természetes, eredeti és valódi méz ismérve. A hamisított ipari gyanta szűréses cukor szirupból készített ipari termék soha nem fog be kristályosodni. Amennyiben elindul a kristályosodás ne pánikoljon és ne dobja ki a mézet. Első lépésként egy edénybe öntsünk vizet. Második lépésként helyezzük a vízbe felnyitva a mézes üveget! Harmadik lépésként tegyük fel melegedni a vizet akár gázon, akár elektromos főzőlapon.

Fontos megemlíteni a mézben lévő esszencionális aminósavakat és a vitaminokat. Ezek mindegyike hőre érzékenyek . Pl : a C vitamin már 50 C fokon károsodik.
Emiatt fontos, hogy a felhevített víz hőfoka ne legyen ennél sokkal forróbb! Nagyon fontos, hogy a méz belső maghőmérséklete NE HALADJA MEG TARTÓSAN A 40 CELSIUS FOKOT!
Hogyan tudom megállapítani, hogy mikor éri el a víz a 40 C fokos maghőmérséklet?

Ehhez nem szükséges hőmérőt használni. Miután látja, hogy oldódik a méz, keveréssel rásegít, és az egyik ujjunkkal nyúljunk bele a mézbe. Ha a hőmérséklet elviselhető akkor ez megfelelő, ha túl meleg akkor lejjebb veszem a hőfokot. Fontos, hogy ne hevítsük föl forrásig a mézet, mert ha felhabzik a hőkezelés miatt karamellizálódni fog és így elindul egy sterilizálódási folyamat. Pontosan az emberi szervezetre hasznos, jótékony hatását fogja elveszíteni!

Még egy jó tanács! Soha ne tegyük mikrohullámú sütőbe a mézet, mert szintén sterilizálja és elveszti jótékony hatását!

Korában említettem, hogy a méz hőre érzékeny . Mindegy hogy italban vagy más élelmiszerben fogyasszuk . Lényeg az, hogy emberi fogyasztásra alkalmas hőfokon legyen beízesítve illetve fogyasztva!

Az ember és a méz kapcsolata igazolhatóan legalább a kőkorszakig nyúlik vissza.
A mézet medve csaléteknek használták, de ez még nem tudatos méztermelés volt.

Hogyan hathat a méz a csecsemőkre?

A feldolgozatlan méz a Clostridium botulinum nevű baktérium spóráit tartalmazhatja. Az első életévben a csecsemők a fejletlen, éretlen bélflórájuk miatt különösen érzékenyek a Clostridium-mal szemben. Különösen igaz ez a hat hónapnál fiatalabb csecsemőkre. A csecsemő bélcsatornájába került spórák a bélben ideális körülményeket (megfelelő hőmérséklet, oxigénmentes környezet) találnak, és ott szaporodásnak indulnak.

A méz cukorbetegség esetén is fogyasztható, de nem mindegy hogyan!

Amikor előkerül a kérdés, hogy az ember cukrot vagy mézet egyen inkább, akkor a mérleg nyelve egyértelműen a méz felé hajlik. Bár a méz, tulajdonságait tekintve 70-80%-ban megegyezik a cukorral, nem szabad megfeledkezni arról, hogy magasabb a vitamin, és ásványi anyag tartalma valamit antioxidánsokban sincs benne hiány. Ez azt jelenti, hogy a mézet mértékkel fogyasztva mindenképpen győztesen lehet kihozni a cukorral való összecsapásából.

De nem mindegy, hogy az ember egészségesen fogyasztja, mértékkel a mézet, vagy cukoranyagcsere problémával. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondja, hogy milyen szabályok érvényesek ilyenkor.

Cukorbetegség és méz

Olyan hírek is rendszeresen napvilágot látnak, hogy a méz a cukorbetegek számára is megoldás lehet, azonban nem a legjobb választás cukor helyettesítésére. A cukor vagy kémia nevén szacharóz, 100 grammja 400 kcal-t és 100 gramm szénhidrátot tartalmaz. Ehhez képest a méz 100 grammja átlagosan 326 kcal-t és 82 gramm szénhidrátot tartalmaz. Tehát kis mértékben kevesebb az energia és szénhidrát tartalma is, de mivel döntő többségében egyszerű, illetve kettős cukrokat tartalmaz, ezért a vércukorszintet viszonylag gyorsan megemeli.

A telelés rendszerint november táján megkezdődik. A családok még élvezik a kirepülésre alkalmas napokat, de aztán beköszönt a tartós hideg, és a méhek a kaptár belsejébe húzódva tengődnek. A méhek nem alszanak téli álmot, mint a medve, hanem táplálkozva, mézet fogyasztva húzzák át a telet. A méh egymagában gyorsan lehűl, megdermed és elpusztul, de sok méh együtt megbirkózik a tél hidegével. A téli fészek a kaptárban az a hely, ahol a méhek telelnek. Ha a kaptár levegője 8 Celsius fok alá csökken, a méhek fürtbe húzódnak össze. A „takaróméhek” fejjel a fürt belseje fele, potrohukkal kifelé nagyon szorosan csatlakoznak egymáshoz, szinte mozdulatlanok. Mozgást csak elvétve lehet látni, amikor a belső méhek felváltják őket. A család nagyobb része, a fürt „magva” a takaróméhek védelme alatt telel. Itt a méhek lazábban helyezkednek el és mozgékonyak, ők a telelőfürt fűtői, a takaróméhek is az ő melegüket élvezik. A téli fürt a lépeken időnként tovább vonul táplálék után. A telelő fürt belsejében található meg a méhkirálynő is.

A mézelő dolgozó méh testhossza kb. 16 mm, potroha szürke-fekete. A méhcsaládban csak a dolgozó méhnek van fullánkja, ami horgos, ezért tud szúráskor bennszakadni, amibe a méh belehal.
A darázsak potroha sárga-fekete sávos, testhosszuk hasonló a méhekéhez, testalkatuk azonban vékonyabb, nem véletlenül terjedt el a darázsderék kifejezés. Fullánkjuk sima felületű, ezért tudnak többször egymás után szúrni, anélkül, hogy fullánkjuk bennszakadna.
A lódarazsak szintén sárga-fekete sávosak, de előző rovartársaikhoz képest hatalmasak, akár a 4 cm-t is elérheti testhosszú. Fullánkjuk felülete szintén sima, így több döfésre képesek.

A méh- és darázsszúrás tünetei

Akár egyetlen szúrás is okozhat testszerte viszketést, bőrpírt, csalánkiütést.
Súlyosabb esetben allergiás reakciók lépnek fel vérnyomásesés, szédülés, ájulás, légzési nehézség, beszédzavar.
Életveszélyes állapot, súlyos allergiás reakció: a korábbiakon túl szapora pulzus, fekve is alacsony vérnyomás, fulladás, szem-, fül-, ajak-, nyelv- és arcduzzanat, szívritmuszavar.

Ha valaki bármilyen szúrásra allergiás azonnal orvoshoz kell fordulni, mentőt kell hívni!
A méhek mérge savas kémhatású, így méhszúrás esetén a fullánk körültekintő eltávolítása után javasolt lúggal kezelni a szúrást.
A darazsak mérge lúgos, ezért ez esetben savas kémhatású szer javasolt, mint az ecet.

TÉVHIT, hogy bármely szúrás esetén kalciumot kell adni az áldozatnak! Méh- és darázsszúrás esetén is többet árt, mint használ.
Enyhébb allergiás reakció esetén antihisztamin kell a tünetek enyhítésére. Ez lehet bármilyen allergia gyógyszer (Claritine, Allegra stb.).

Súlyosabb tünetek jelentkezésekor orvoshoz kell fordulni, aki antihisztamin és esetleg szteroid kezelést alkalmaz. Még súlyosabb esetben pedig adrenalinra van szüksége a szervezetnek.

Függetlenül attól, hogy méh, darázs vagy lódarázs szúrt meg valakit, figyelni kell a tüneteket. Ha több szúrás volt, több méreganyag jutott a szervezetbe, súlyosabb tünetek várhatóak. Jobb előbb, mint később szakemberhez fordulni!

Olyan hírek is rendszeresen napvilágot látnak, hogy a méz a cukorbetegek számára is megoldás lehet, azonban nem a legjobb választás cukor helyettesítésére. A cukor vagy kémia nevén szacharóz, 100 grammja 400 kcal-t és 100 gramm szénhidrátot tartalmaz. Ehhez képest a méz 100 grammja átlagosan 326 kcal-t és 82 gramm szénhidrátot tartalmaz. Tehát kis mértékben kevesebb az energia és szénhidrát tartalma is, de mivel döntő többségében egyszerű, illetve kettős cukrokat tartalmaz, ezért a vércukorszintet viszonylag gyorsan megemeli.

Cukorbeteg diétában arra kell törekedni, hogy az étrend összetevői többségében alacsony glikémiás indexűek legyenek, illetve felügyelet alatt legyen a bevitt szénhidrát és kalória mennyiség is. Édesítésre javasolt cukorbetegek esetén a mesterséges édesítőszerek használta vagy a természetes eredetű nyírfacukor, eritrit, esetleg stevia alkalmazása.

A méz, gyors vércukoremelő képessége miatt szigorú szabályok és betartott mennyiségi korlátok mellett alkalmazható cukorbetegek esetében.

„Egy jól beállított vércukor értékekkel rendelkező cukorbeteg esetén néha, kis mennyiségben természetesen beilleszthető az étrendbe a méz, de minden esetben számolni kell a szénhidrát tartalmával. 1 evőkanál méz elfogyasztása kb. 12 gramm szénhidrátot ad az étrendhez. Ám, ha ügyesen válogatjuk össze az alapanyagokat, és magas rost- vagy fehérje tartalmú ételekkel fogyasztjuk, akkor lassíthatjuk a felszívódását.

Találkozhatunk mézpótlóval néhány üzletben, melyben különböző édesítőszerekkel próbálják a méz íz világát pótolni. Viszont a mézben jelenlévő hasznos vitaminokat, ásványi anyagokat, különleges aromát természetesen nem tudja visszaadni. Ha mézre vágyunk, inkább válaszunk jó minőségű mézet, és kis mennyiségben, ritkán fogyasszuk.” – fűzi hozzá Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

A méz természetes eredetű nyers élelmiszer. Nem szabványosítható, mint egyes mesterséges termékek. Ezért minden egyes tájon más és más lesz az íze. A MÉZ SOSEM ROMLIK MEG!! Akár a több ezer éves leleteket is el lehet fogyasztani. Idővel az illó olajok csökkenek benne.

Sokáig az ember egyetlen édesítőszere volt a méz. A cukor finomítása miatt a méz háttérbe szorult. Korunk egészségtudatos táplálkozási szokásaiban ismét egyre nagyobb teret hódít a méz fogyasztása! Édes, zamatos aranyszínben pompázik ráadásul teljesmétékben természetes.

Mint egy 9 ezer évvel ezelőtt hasznosította az ember a méheket először és otthont adott nekik mesterséges kaptárakban. Első szervezett méz elvétel nyomát a mai Törökországban találták meg. A méhektől nemcsak mézet, hanem viaszt is kaptak az emberek, amit világításra használták. A 17. századtól új anyagok a parafin és az olaj megjelenésével háttérbe szorult.

Pete, lárva, báb ez a születésük fázisai, ezt hívják metamorfozisnak vagyis átalakulásnak.
A fiatal méhek etetik a lárvákat méh kenyérrel, virágporral. Nektárt, mézet, méh pempőt és virágport fogyasztanak életciklusuknak megfelelően.

Első napfény észlelése után már kirepülnek. A nap állásából tájékozódnak.
Akár 5 km-re is elrepülnek, ha muszáj!

A virágok nektárját a szipókájukon szívják fel a mézgyomrukba. Már itt elkezdődik a méz készítése. 1kg méz elkészítéséhez 20 ezerszer kell megfordulniuk, ezért a méhek tömegének összhangban kell dolgozniuk.  Akár 70 ezer fős is lehet egy méh család.

Állam alapító rovarok szerveződését a föld legfejlettebb szervezettének is tartják. Egy méh családban csak egy királynő lakik. Ő irányítja a egész családot, akár három éven keresztül. A herék által megtermékenyített petéket csak ő rakhatja le. A herék a hím méhek, belőlük csak pár száz él. Rájuk csak a szaporodáshoz van szükség. Ha nincs már rájuk szükség,  kiűzik őket a kaptárból és elpusztulnak. A dolgozók a méhcsalád legnagyobb számú tagja. A nőneműek valamivel több mint  40 napig élnek. A legtöbb munka rájuk hárul. Ők alkotják a család 90°% át. A méhek világában nincsenek lázadások ösztönösen végzik a munkájukat. A családban akár 1500 db méh is születhet, de körülbelül hasonló számban el is pusztulnak. Viaszból készült 6 szögletű sejtben növekednek, és ösztönösen kirágják magukat, ha itt az idő. A virágport és a nektárt kezelik és a lépeket is ők építik. Az életük csúcsán, 21 naposan már kimehetnek a kaptárból, és a maradék idő alatt szó szerint halálra dolgozzák magukat.

Mi a nyers méz?

Robbanás szerűen terjed ez a fogalom a világon! PRO HONEY

Nyers mézet jelent.

 Az a frissen kipergetett méz amit egyszeri durva szűrön át engedés után üvegeznek majd természetes folyamatként be kristályosodik.

Méhész a kaptárból ki vett mézel teli kereteket le fedelezi. A mi nem más mint a méh sejtek belsejében tárolt méz lezárására alkalmas viasz réteg. Egyszerűben pl: befőttes üveg tetejét le tekerem.

Méhész a nyitott sejtekkel teli kereteke be teszi egy úgy nevezett pergetőbe ez egy gép. A centrifugális erő hatására ki csapódik a méz a gép belsejében majd ki folyik az alján lévő csapon.

Ezt a mézet egy durva szűrön meg szűri. Majd a mézet gyorsan ki üvegezi.

A tudatos fogyasztók tudják hogy idéző jelben a méz tetejére ki fog ülni a méznél könnyebb fajsúlyal rendelkező  korában egyéb nem kívánatos szemétnek nevezett hab rétegben ki csapódó virágport, propolisz, viasz morzsák sokasága. És éppen ezért vásárolják Még annak ellenére is hogy tudatában vannak a fogyasztók hogy  durva szűrön esetleg kisebb méh testrészek ízelt láb vagy szárny apróbb darabkái is fel lelhetők a mézben.

Ez egy lassú és körülményes folyamat amit a nagy kiüvegező üzemek egyéb technológiai  folyamatok miatt is  nem csinálnak mert gazdaságtalan számukra.

Bármelyik élelmiszerről beszélünk minél kisebb mértékben van  fel dolgozva annál több benne a szervezetünkre pozitív élettani hatással bíró beltartalmi értéke.

 

Ahogy majdnem minden weboldal, úgy mi is használunk cookie-kat vagy más néven süti-ket oldalainkon. A weboldalunk használatával tájékoztatásunkat tudomásul veszi és elfogadja.   További információk.